Poisslapse nimi, mustsõstrasort ja vahuvein- mis neid ühendab?

15.03.2021

Kas teadsid, et Eestis elab 01.01.2021 seisuga 234 Rubenit? Poisslapse nimena on Ruben küll alles populaarsuselt 417. kohal, aga kas teadsid, et sama nime kannab ka mustsõstrasort? Ruben’ on aretatud Poolas, Skierniewices, sortide ‘Belorusskaja sladkaja’ ja ‘Ben Lomond’ ristamisel. Sama nime kannab ka üks meie vahuveine- Ruben. Veinis olev Rubeni mari on pärit Setomaalt Ostrova marjatalust, kus teda mahedalt kasvatavad Aime ja Neeme Tulp.
Viljad on suured (keskmine mass 1,4 g), mustad, asetsevad lühikestes või keskmistes kobarates. Viljaliha keskpärase hapuka maitsega. Marjad sisaldavad keskmiselt 7,0% suhkruid, 3,6% happeid ja 157 mg C-vitamiini 100 g toorkaalu kohta ja on kõrge antotsüaanide sisaldusega.

Ruben on tänuväärne marjasort veini valmistamiseks. Vein on valminud koostöös Siidrikoda OÜ-ga ja see saavutas Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni korraldatud  konkursil Parimad Eesti Joogid 2020. a vahuveinide hulgas hõbemedali. Tegemist on poolkuiva ja mõnusalt marjase rubiinpunase vahuveiniga. Sobib pidulikuks tervitusjoogiks, aga ka toitude kõrvale. Näiteks soovitame Rubenit serveerida ahjus küpsetatud pardi juurde, mida täiendab mustsõstrakaste. Juustudest sobivad Rubeni kõrvale gouda tüüpi laagerdunud juustud.