Meie lugu

Oleme pärit Põhja-Eestist- Maris Tallinnast ja Mati Harjumaalt Raasiku vallast Härma külast. Võrumaale asusime elama peale Tartu Ülikooli lõpetamist 1992. aastal. Oleme mõlemad hariduselt bioloogid. See kant paelus oma vaheldusrikka maastiku ja mitmekesise loodusega. Nüüd oleme oma kodukanti väga kiindunud.

Kõivsaare tallu tulime 1993.aastal. See on Uue-Saaluse mõisa tööliste ehk moonakate maja, kus omal ajal elas 4 peret. Peale Vabadussõda anti maja Kartseppade perele, kellelt meie ostsime talu 1993.aastal. Talu juurde kuulub 10 hektarit maad, millest 1,5 hektarile rajasime 2000.aastal astelpaju istanduse. Oleme alates 2005.aastast tunnustatud mahetootjad. Lisaks astelpajule kasvatame ka kümneid eri sorte avamaa viinamarju. Esimesed viinapuud istutasime 2012.a ja praegu kasvab neid juba üle 100. Viinapuud on Mati pärusmaa. Tema neid paljundab, lõikab ja räägib nendega.

Veinitalu rajasime 2017.aastal. Meie sooviks on valmistada kvaliteetseid veine ja marjaveine vaid Eestist ja eelkõige Lõuna-Eestist pärit toorainest. Osa toorainest saame oma istandusest, osa ostame lähedal asuvatelt marjakasvatajatelt.

Maris on õppinud sommeljeeks ja tema töötab välja veinide retseptid.

Talus on vana õunaaed, kus parimat saaki annavad Sügisjoonikud ja Talvenauding. Lisaks kasvab siin palju punaseid ja musti sõstraid.

Meie peres on 2 tütart- Maarja ja Mirjam, kes on juba täiskasvanud ja elavad Tallinnas. 31. juulil 2017 sündis Maarjal väike tütar Iris. Maarja on abielus Indrekuga. Mirjami elukaaslane on Liviu, kes on pärit viinamarjakasvajate perekonnast Moldovas.

Meil on 2 kodulooma- taksikoer Guna ja kass- Täpi, kes on tubli hiirepüüdja. Täpile meeldivad eriti hästi suured mügrid, keda järve ääres leidub rohkesti. Guna on tubli koduvalvur ja andekas suhtekorraldada, kes teeb kõigi külaliste meeled rõõmsaks.